Už žiadne 123456, qwerty alebo meno manželky. Heslá sa čoskoro stanú minulosťou, hlásia IT giganti

Zadávaním alebo resetovaním hesiel strávi skoro trinásť minút týždenne a jedenásť hodín ročne. Zabudnuté heslo stojí nielen nervy a čas, ale taktiež vystavuje spoločnosť nebezpečenstvu úniku dát. A tomu zrejme bude čoskoro koniec. Technologickí giganti na čele s firmami Google, Apple a Microsoft v máji oznámili, že pracujú na takzvanej „budúcnosti bez hesiel“. Za inováciou stojí bezpečnostná politika a preferencie mladej generácie.

Prvý májový štvrtok je svetovým dňom hesiel a na jeho oslavu Google, Microsoft a Apple ohlásili spoločné úsilie o skoncovanie s nimi. Vo svojom blogovom príspevku s názvom „O krok bližšie k budúcnosti bez hesiel“ oznámil Google svoj zámer zbaviť sa prihlasovania pomocou hesla v Androide a Chrome. „Apple a Microsoft tiež oznámili, že urobia to isté vo svojich platformách,“ píše sa v článku.
Namiesto toho, aby si používateľ pamätal zadané heslo, webové stránky pošlú žiadosť o overenie na jeho telefón. Ten bude musieť otvoriť a prihlásenie overiť pinom, odtlačkom prsta alebo Face ID. Novinku sľúbil produktový riaditeľ spoločnosti Sampath Srinivas predstaviť v priebehu budúceho roku.
Jedným z hlavných dôvodov ústupu od využitia hesiel je podľa odborníka na technologický vývoj Davida Janotu z CN Group bezpečnostné hľadisko. „Znie to neuveriteľne, ale heslá sú v súčasnej dobe paradoxne jedným z najslabších bodov zabezpečenia systémov alebo hardvérových prostriedkov,“ hovorí.
Nevedia, čo je zložka alebo adresár. Generáciu Z chýbajú základy informatiky, tvrdia učitelia

Hlavný problém podľa neho nie je v samotnej technológii, ale v tom, že prevažná väčšina používateľov veľmi ignoruje všetky odporúčania od odborníkov na bezpečnosť. „Buď majú heslá slabé, napríklad meno manželky alebo svoje rodné číslo, alebo používajú do všetkých svojich účtov rovnaké heslo,“ upresňuje odborník.
To potvrdzujú aj dáta. Viac ako každý druhý používa rovnaké heslá na osobné a pracovné účely. Kombináciu „123456“ dnes používa ako heslo 23 miliónov používateľov. Navyše každý tretí používateľ internetu žiada o zmenu hesla v priemere raz mesačne kvôli tomu, že si ho nepamätá.
S rastúcim výkonom hardvéru významne klesá časová náročnosť prelomenia slabých hesiel takzvanou slovníkovou metódou, teda generovaním náhodných alebo vopred známych kombinácií. „S rastúcim presunom dát do kyberpriestoru vrátane sociálnych sietí významne rastie aj možnosť využitia metódy sociálneho inžinierstva na prelomenie hesiel,“ varuje Janota.
Prerastené deti. Generácia Z osciluje medzi strmým profesným rastom a depresiou a zlosťou bez práce

Svoju úlohu vo vývoji „budúcnosti bez hesiel“ hrá aj mladá generácia, ktorá má väčšiu afinitu voči vizuálnym prvkom. „Miera využitia mobilných zariadení alebo wearables, napríklad chytrých hodiniek, je u mladšej generácie vyššia, preto rozhodne čiastočne udávajú smer vývoja technológií,“ hovorí. Avšak oveľa väčšiu úlohu podľa neho zohráva takzvaný internet vecí.

Developing programmer Team Development Website design and coding technologies working in software company office

„Väčšiu úlohu hrá podľa mňa skôr miera prenosu dát do kyberpriestoru a hlavne neustále sa zvyšujúca ‚penetrácia‘ ľudstva softvérom a hardvérom – my už dnes bez softvéru nie sme schopní fungovať, máme ho všade – v chladničkách, v automobiloch, hodinkách, gitarových zosilňovačoch, hračkách a ďalších predmetoch,“ konštatuje.
Hackerská skupina Anonymous vyhlásila kybernetickú vojnu proti Putinovi:

Další články autora