Ukrajinský startup Delfast, ktorý vyrába elektrické motorky, už poskytol svoje výrobky na rôzne účely. Napríklad mexickej polícii alebo na zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Nikdy však neslúžili svojej domovskej krajine tak ako teraz. Ukrajinskí vojaci na nich totiž bojujú proti Rusku.
Ukrajinské ozbrojené sily elektrické motorky využívajú na prevážanie britských protitankových systémov NLAW. Motorky sú špeciálne upravené, aby uniesli tieto ľahké protipancierové zbrane novej generácie.
Samotnú raketu unesie aj bežný pešiak, váži totiž celých 12,5 kilogramu. Na prevoz na dlhšiu vzdialenosť je však oveľa lepšia práve elektrická motorka. Takto ľahko prenosné zbrane sú veľkým posunom v ukrajinsko-ruskom konflikte. Manipulácia s nimi však nie je taká jednoduchá.
Pre vojaka je výstrel z takej zbrane veľmi riskantný – musí sa najprv dostať na dostrel a potom sa vystaviť v okamihu výstrelu nepriateľovi, popisuje web Electrek.co. Elektrické motorky ale prispievajú k väčšiemu bezpečiu vojaka, sú totiž tiché a rýchle. Vojak tak dosiahne palebnú pozíciu takmer bez hluku, ktorý by naňho upozornil.
Ukrajinský startup Delfast predstavuje svoje elektrické motorky a kolesá:
Dojazd týchto elektrických motoriek môže byť až 320 kilometrov, stroje vedia dosiahnuť rýchlosť až 80 kilometrov za hodinu. Motorky sú navyše vhodné do terénu, takže ideálne do lesa alebo do miest, kde nie sú cesty.
Kuriérske služby vymenili za prevoz rakiet
Ukrajinský startup Delfast vznikol v roku 2014 pôvodne ako doručovacia spoločnosť, píše Techcrunch.com. Spoluzakladatelia startupu Delfast Daniel Tonkopi a Serhiy Denysenko hovoria, že vždy verili v ochranu budúcnosti. Vedeli, že poskytovanie ekologických spôsobov prepravy bude pre prevádzku firmy zásadné.
Zakladatelia si uvedomili, že neexistuje elektrická motorka s výkonom, dojazdom a výdržou batérie, aké ich kuriéri naozaj potrebujú, a tak sa rozhodli takú vyrobiť.
Ruská invázia robí reklamu dronom, tanky zlyhávajú. Výzbroj českej armády zaostáva
Vojna na Ukrajine
Ruská invázia robí reklamu dronom, tanky zlyhávajú. Výzbroj českej armády zaostáva
V roku 2017 vďaka podpore na Kickstarteri spoločnosť získala 165 tisíc dolárov. Delfast potom začal vyrábať elektrickú motorku, ktorá sa okamžite vďaka svojmu dojazdu zapísala do Guinessovej knihy rekordov. Teraz ich využívajú ukrajinskí vojaci na rýchlu prepravu po bojisku.
Ukrajinskí vojaci už vo vojne využívajú aj iné elektrické dvojkolky. Ďalšia miestna ukrajinská spoločnosť ELEEK tiež dodala ozbrojeným silám svoje tiché a výkonné motorky na elektrický pohon. Ponúkajú podobné výhody a pomáhajú ukrajinským operátorom ticho a rýchlo dosiahnuť palebnú pozíciu.
Americký raketomet M270 aj hypersonická strela Kinžal. Vojna na Ukrajine ako moderné bojisko