Fotovoltaika je zariadenie, ktoré premieňa slnečné žiarenie na elektrinu. Čo sa ale deje, pokiaľ nie je základná podmienka prítomnosti práve slnečného žiarenia optimálne splnená? Akú účinnosť má fotovoltaika v zime?
Fotovoltaické panely v zime, je to problém?
Pomerne častou obavou budúcich majiteľov je to, či celý systém funguje aj v zime, keď je slnečného žiarenia menej. Fotovoltika v bežnej domácnosti funguje aj v tejto časti roka. Aj v tomto období totiž slnečné žiarenie samozrejme vzniká.
Aby sme pochopili, prečo sú obavy zbytočné, musíme si objasniť najskôr mechanizmus solárnej elektrárne: Solárne panely sú tvorené jednotlivými článkami. Tie sú vytvorené z kremíka. obsahujú elektróny, ktoré sú aktivované, akonáhle do nich narazia fotóny, teda svetelné častice. Princíp vzniku elektriny sa označuje ako fotoelektrický jav.
Panel je schopný detekovať slnečné žiarenie aj v zime a elektrinu tak ďalej podľa vyššie uvedeného princípu vyrábať. Navyše fotovoltaickým panelom neškodia nízke teploty vrátane extrémneho mrazu. Dochádza u nich ale reálne k menšej účinnosti. Vzhľadom na to, že nižší výnos je v tomto období obvyklý, nezvyšujú sa ani nároky na údržbu celej sústavy. Teda nie je potrebné ani odpratávať sneh.
Akú účinnosť má fotovoltaika v zime a aké riešenie sa ponúka
Štandardne má fotovoltaika účinnosť najvyššia v letných mesiacoch okolo poludnia. Všeobecne dokáže v zime vyprodukovať asi o 2/3 elektriny menej ako v lete. Najslabšia je preto produkcia od novembra do januára.
Je možné nejakým spôsobom tento stav kompenzovať? Vyriešiť túto otázku je možné prostredníctvom solárneho systému vybaveného tzv. akumuláciou. Také prevedenie ukladá nadbytočnú energiu do batérie.
Elektrinu tak môžete čerpať aj v čase, keď ju vaše soláry nevyrábajú, čo treba vo večerných hodinách. Podobne funkčné je také riešenie vtedy, keď elektriny nie je dostatok, čo môže byť práve zima. Inak v tuzemských podmienkach obvykle musia odberatelia elektrinu bežným spôsobom čerpať zo siete.
Musíme ale počítať s tým, že variant vybavený batériou je z hľadiska obstarávacej ceny nákladnejší. Vyššiu cenu takéhoto zariadenia je možné kompenzovať využitím dotačného titulu v rámci programu Zelená domácnostiam.