V hre o gigafactory Volkswagenu je zaručenie investícií a tučné vyplatenie nájomcu z letiska

Koncern Volkswagen by mal čoskoro rozhodnúť, či postaví jednu zo svojich tovární na batérie do elektromobilov v Česku, alebo v Maďarsku, Poľsku, či na Slovensku. Takto vyzerá letiskový areál v Líniach pri Plzni, kde VW tiež zvažuje výstavbu. u Plzne, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach u Plzne, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach u Plzne, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko , kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach u Plzne, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach pri Plzni, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach Plzne, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovLetisko Plzeň / LenivoBývalé armádne letisko v Líniach pri Plzni, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach pri Plzni, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilov u Plzne, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach u Plzne, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach u Plzne, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko , kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach pri Plzni, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovBývalé armádne letisko v Líniach pri Plzni, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilovObec LíněObec Líně Bývalé armádne letisko v Líniach pri Plzni, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie. Koncern Volkswagen by mal čoskoro rozhodnúť, či postaví jednu zo svojich tovární na batérie do elektromobilov v Česku, alebo v Maďarsku, Poľsku, či na Slovensku.
Aviatický klub. Bývalé armádne letisko v Líniach pri Plzni, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie.
Koncern Volkswagen by mal čoskoro rozhodnúť, či postaví jednu zo svojich tovární na batérie do elektromobilov v Česku, alebo v Maďarsku, Poľsku, či na Slovensku.

Bývalé armádne letisko v Líniach pri Plzni, kde chce Volkswagen postaviť továreň na batérie do elektromobilov

Koniec prvého polroka sa blíži a s ním aj odložený termín, dokedy má koncern Volkswagen (VW) rozhodnúť o lokalite, v ktorej postaví jednu zo šiestich plánovaných tovární na batérie do elektromobilov. Zástupcovia Plzeňského kraja chcú relatívne krátko pred finálnym verdiktom odbúrať jednu z najväčších nevýhod, ktorá znižuje šance Česka v konkurenčnom boji o obrovskú investíciu s Maďarskom, Poľskom a so Slovenskom. Továreň na batérie by tam podľa kraja mohla vzniknúť, aj keby to nakoniec nebol Volkswagen, kto sa pre lokalitu rozhodne.

Jednou z viacerých prekážok možného projektu je nájomná zmluva o prenájme letiska na 99 rokov medzi ministerstvom obrany a firmou PlaneStation. Tú by štát mohol „vyplatiť“ a tým si rozviazať ruky. Záujem Česka má navyše podčiarknuť ďalšie memorandum.
„Projekt je úplne kľúčový pre Českú republiku, ktorá by sa k nemu mala patrične postaviť a byť ťahúňom investícií do infraštruktúry. Chceme preto memorandum všetkých zúčastnených strán, teda Volkswagenu, ministerstva priemyslu a obchodu (MPO), obrany (MO) a dopravy a Plzenského kraja,“ hovorí hajtman kraja Rudolf Špoták. Kraj o memorande rokuje s MPO.
Jedno memorandum o podpore vybudovania továrne na batérie už MPO uzavrelo, a to spolu s energetickou spoločnosťou ČEZ v polovici minulého roka. Vtedy sa ale jednalo o inej lokalite a za inej vlády, premiérom bol Andrej Babiš (ÁNO).

Man holding smartphone and analyzing crypto graph on computer

Nové memorandum by malo podľa Špotáka jasne deklarovať záujem Česka o vybudovanie gigafactory v Líniach pri Plzni vrátane predbežného záväzku štátu o budúcom spolufinancovaní investícií, predovšetkým tých infraštruktúrnych, teda napríklad napojenie na diaľnicu D5 alebo napojenie sietí.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram