SpaceX vyslala na obežnú dráhu cez sto družíc Starlink počas 24 hodín

Prevádzka na obežnej dráhe stále rastie. Okrem veľkého boomu väčšinou nie príliš užitočných CubeSatov za to môže aj SpaceX, ktorá už vyslala do vesmíru 2600 družíc Starlink. Na obežnej dráhe ich k dnešnému dňu zostáva 2352 a pracuje 2321.

V tomto roku prebehlo už 13 štartov s družicami Starlink, ktoré sa tak významnou mierou podieľajú na celkovom počte štartov rakety Falcon 9 – v tomto roku letela už 20-krát a necháva tak ostatné vesmírne nosiče ďaleko za sebou.
SpaceX sa nedávno vydaril aj husársky kúsok, keď vyslala dva balíky Starlinov v rozmedzí 22 hodín a 31 minút. Samozrejme na to využila dve štartovacie rampy. Najskôr 14. mája o 2:07 nášho času odštartoval Falcon 9 z Vandenbergovej základne a 15. mája o 0:38 ďalší z Mysu Canaveral. Z nášho časového pásma išlo o štarty v dvoch dňoch, ale vo svetovom čase (UTC) boli oba 14. mája.
Cesty miliardárov do vesmíru dláždené peniazmi daňových poplatníkov

Astronaut on foreign planet in front of spacetime portal light. Science fiction universe exploration. 3D render

Miliardári
Cesty miliardárov do vesmíru dláždené peniazmi daňových poplatníkov
Starlinky smerujú nad naše hlavy do piatich „vrstiev“ alebo ak chcete šupiek vo výškach 540 až 570 kilometrov. Každá vrstva bude obsahovať iný počet orbitálnych rovín a družíc. Dve z vrstiev majú sklon 53º voči rovníku, ďalšie 70º a ďalšie dve sú na polárnej dráhe so sklonom 97,6º.
Celkovo chce mať SpaceX vo finále na obežnej dráhe 4408 družíc. V budúcnosti ich má byť ale oveľa viac. K tomu bude potrebný aj odlišný spôsob vynášania. Miesto Falconu 9, ktorý teraz vynesie naraz 53 družíc, to má byť Starship, ktorá pri jednom štarte zvládne 400.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram